Standy, posy, ekspozytory – jak dobrać środek do swoich potrzeb?
24 maja 2023Fotościanka z otworami na twarz do robienia zdjęć – świetny pomysł na urozmaicenie imprezy urodzinowej dziecka!
13 czerwca 2023Na rynku mamy do czynienia z wieloma przykładami grafik wielkoformatowych w postaci m.in. billboardów, plakatów, banerów, witryn sklepowych, czy też oklein samochodów, z którymi tak naprawdę stykamy się na co dzień np. w drodze do pracy, szkoły lub sklepu. Jednak bez względu na ich rodzaj oraz skalę, muszą być wykonane w taki sposób, aby ich grafika była ciekawa o wysokiej jakości, dzięki czemu wyróżnią się z tłumu. Nic więc dziwnego, że bardzo często może pojawiać się następujące pytania: jak przygotować plik do druku wielkoformatowego? Oraz jaka rozdzielczość do druku wielkoformatowego UV na PCV Kraków będzie najlepsza?
Druk wielkoformatowy – na, co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim decydując się na skorzystanie z technologii druku wielkoformatowego, powinniśmy pamiętać, aby jego przekaz był nie tylko czytelny i prosty, ale także ubrany język wizualno-plastyczny, który pozwoli na dotarcie do potencjalnego odbiorcy za pomocą skrótu myślowego. Dlatego też w momencie przygotowywania tego typu projektu należy zwrócić uwagę nie tylko na dobór obrazów/grafiki, kolorów oraz frontów, ale także odpowiednie przygotowanie pliku z uwzględnieniem takich kwestii jak:
- format – najlepiej używać obrazów wektorowych,
- rozdzielczość,
- odległość i podłoże, na którym zostanie umieszczona grafika,
- marginesy bezpieczeństwa i spady.
Przygotowanie pliku do druku wielkoformatowego
Chcąc skorzystać z omawianej usługi, pewnie nie raz zastanawiałeś się jak przygotować plik do druku wielkoformatowego? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać przesłaniu go w odpowiednim formacie. Zazwyczaj mowa jest o rozszerzeniu PDF lub JPG. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z jego otworzeniem, przez co również zawartość może wyświetlać się nieprawidłowo. Oczywiście podczas przygotowywania pliku do druku wielkoformatowego należy pamiętać nie tylko o zapisaniu go we wskazanym wyżej formacie, ale także o innych bardzo ważnych kwestiach takich jak:
- zamianę wszystkich fontów na krzywe,
- wyśrodkowanie,
- przygotowanie plików wielostronicowych w jednym pliku,
- uwzględnienie spadów tj. obszarów, które wychodzą poza krawędzie cięcia z każdej strony – zazwyczaj wynoszą minimum 2 – 3 mm,
- spłaszczenie wszystkich warstw i przezroczystości,
- minimalny próg dpi.
Rozdzielczość grafiki do druku wielkoformatowego
Decydując się na zamówienie plakatu, billboardu, czy też baneru, warto, jest się zastanowić, jaka rozdzielczość do druku wielkoformatowego w danym przypadku okaże się najlepsza. Otóż w każdym z wymienionych przypadków rozdzielczość będzie nieco inna, ponieważ powinniśmy mieć na uwadze jedną bardzo ważną kwestię, tj. im będzie większy format grafiki wielkoformatowej, tym będzie mniejsza rozdzielczość obrazu. Dlatego też projekty wielkoformatowe w postaci np. roll-upów należy wykonać w skali 1:10 z zachowaniem właściwego dpi, które w tym przypadku może osiągać naprawdę niskie wartości pod względem rozdzielczości wynoszące nawet jedyne 30 dpi. Wynika to z prostej zasady, mówiącej, że im dalej grafika jest ustawiona od odbiorcy, tym niższą wartość (rozdzielczość) winna być zastosowana.